«ایران» از روند بازار سهام در ششمین ماه سال گزارش می‌دهد

خودرویی ها در صدر معاملات شهریورماه


گروه اقتصادی/ با اتمام معاملات هفته جاری، سوت پایان معاملات در شهریورماه نیز به صدا درآمد تا کارشناسان به جمع بندی کارنامه آماری بازار بپردازند.  بر این اساس بیشترین رشد ارزش سهام در گروه‌های معاملاتی هتل و رستوران با 38درصد بود و حمل‌ونقل بار زمینی با 14.59درصد در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین نماد‌هایی خودرویی ضمن ثبت بیشترین بازدهی، بیشترین حجم معاملات را نیز به خود اختصاص دادند.
شاخص تمامی رشد 1401 را از دست داد
در پایان معاملات شهریور ماه، شاخص کل بورس با طی یک روند نزولی به ارتفاع یک میلیون و 355 هزار واحد بازگشت تا تمامی رشد ارتفاعی که از ابتدای سال 1401 به ثبت رسانده بود را بازپس گیرد و بازدهی 6 ماهه آن به عدد صفر برسد. آمار نشان می‌دهد، طی شهریورماه شاخص کل بورس 5.22 درصد و شاخص کل فرابورس با 2.96 درصد کاهش ارتفاع روبه‌رو شده‌اند. از نظر کارشناسان رفتار شاخص کل در ارقام ارتفاع کنونی به‌عنوان یک سطح حمایتی مهم و سرنوشت‌ساز می‌تواند برای پیش‌بینی روند آتی شاخص‌ها در نیمه دوم سال بسیار حائز اهمیت باشد. همچنین این کارشناسان براین عقیده‌اند که انتشار بموقع گزارش‌های میاندوره‌ای 6ماهه صنایع بزرگ کشور نیز می‌تواند در روزهای آتی برتصمیم‌گیری سهامداران تأثیر‌گذار شود. 
خروج پول حقیقی همچنان ادامه دارد
در پایان معاملات شهریورماه، در حدود 3 هزار و 580 میلیارد تومان خروج پول حقیقی از معاملات سهام به ثبت رسید که نسبت به ماه قبل با افزایش روبه‌رو شده است. در این بازه، حدود یکهزار و 150 میلیارد نیز از طرف حقیقی‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وارد شده که نسبت به ورود پول صورت گرفته در مرداد ماه کاهش یافته است. کارشناسان براین باورند، افزایش نااطمینانی‌ها در بازارهای جهانی و پیش‌بینی رکود در اقتصادهای بزرگ مانند چین و امریکا از جمله مهمترین دلایل رویگردانی سهامداران از بازار بوده است. همچنین بی‌اعتمادی سهامداران در نتیجه سیاست‌های دولت دوازدهم، افزایش ریسک‌های سیستماتیک و افزایش بازدهی‌های پیش‌بینی شده در بازارهای موازی از جمله افزایش در نرخ بهره بین بانکی، از دیگر مواردی است که بر معاملات بازار سهام تأثیر‌گذار بوده و منجر به خروج پول از این بازار شده است.
نسبت‌های ارزندگی سهام تقویت شدند
هرچند که آمار نشان می‌دهد طی معاملات شهریورماه کمتر از 80 درصد نمادهای قابل معامله در بازار با کاهش قیمت روبه‌رو شده‌اند، اما در همین مدت افزایش بیش از 5.5 درصدی تولید صنعتی در شرکت‌های بورسی و همچنین رشد بیش از 100 درصدی نرخ کرک اسپرد شرکت‌های نفتی نسبت به تابستان 1400، باعث شد تا نرخ سود‌سازی بازار با افزایش قابل قبولی روبه‌رو شود و از این رو نسبت قیمت بر درآمد بازار به محدوده عدد 6 و زیر سطح تاریخی خود برسد. آمار نشان می‌دهد میانگین کرک تابستان برای پالایشگاه‌ها به عدد 21.4 دلار رسیده در حالی که این رقم در تابستان سال گذشته 10.7 دلار بوده است.

آدرس مطلب http://old.irannewspaper.ir/newspaper/page/8011/10/627524/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه ها