دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند

تمدید تفاهم موقت با آژانس تا 3 تیر


گروه سیاسی/ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبرهای رسیده از وین مبنی بر تمدید تفاهم موقت ایران و آژانس را تأیید کرد. «رافائل گروسی» در یک نشست خبری که روز گذشته برگزار شد، اعلام کرد که گفت وگوهای مفصل او با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به نتیجه رسیده است و دو طرف پذیرفتند اجرای تعهدات تفاهم موقت را یک ماه دیگر ادامه دهند؛ تصمیمی که ناظر به مذاکرات مفصل وین برای احیای برجام گرفته شده است تا فرصت کافی را به هیأت‌های دیپلماتیک برای حل و فصل موضوعات اختلافی باقی مانده جهت لغو تحریم‌ها و تعیین مسیر بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای مهیا سازد.
از این رو مدیر کل آژانس در نشست روز گذشته با اعلام خبر تمدید یک ماهه تفاهم موقت با ایران گفت: «این توافق به تفاهم فنی دوجانبه موقت مربوط می‌شود که در ماه فوریه در تهران در خصوص آن به توافق رسیدیم. اول اینکه، اطلاعاتی که توسط تجهیزات فنی ما در مکان‌های مختلف در تهران جمع‌آوری می‌شود، همچنان ذخیره خواهد شد. مورد دوم اینکه تجهیزات، فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت که در خصوص آن توافق کردیم، از همین حالا برای مدت یک ماه همچنان ادامه خواهد داشت و در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ (سوم تیرماه ۱۴۰۰) منقضی خواهد شد و این چیزی است که امروز در خصوص آن توافق کردیم».
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اهمیت تمدید این توافق را از سه ماه پیش بیشتر دانست زیرا به گفته او از ماه فوریه تاکنون فعالیت‌های زیادی هم از نظر کیفی و هم کمی در ایران صورت گرفته است.
او با اشاره به اینکه یکی از موارد مورد توافق این بود که در پایان ضرب‌الاجل، اطلاعات موجود بر روی تجهیزات فنی پاک خواهد شد که هم‌اکنون چنین چیزی رخ نخواهد داد، تصریح کرد: «تعدادی اسناد فنی  داریم که جزئیاتی از مکان‌هایی را دارد که ما دوربین‌ها و فلومتر‌ها و سیستم‌های الکترونیک آنلاین در آن‌جا نصب کرده‌ایم تا غنی‌سازی را که در آن مکان‌ها صورت می‌گیرد، ضبط کند. اطلاعات دوربین‌ها تا یکماه آینده نیز تحویل آژانس نخواهد شد.»
به گزارش فارس، گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص پیامد‌های عدم توافق احتمالی طرف‌های برجام برای احیای این توافق هسته‌ای برای ادامه همکاری ایران و آژانس گفت: «در خصوص این مسأله باید در زمان مربوط به خود صحبت کنیم. من با دکتر صالحی توافق کردم ارتباط خود را حفظ کنیم و اوضاع را تحت نظارت داشته باشیم و بنا بر شرایط در خصوص اقدامات بعدی تصمیم‌گیری خواهیم کرد. تا ۲۴ ژوئن اتفاقات زیادی خواهد افتاد». مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص تأثیر روند انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بر تداوم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «من نگرانی ندارم، اطمینان دارم دولت بعدی ایران نیز به همکاری با آژانس ادامه خواهد داد.»
همزمان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز سوم خردادماه ۱۴۰۰ فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تأسیسات هسته ایران به پایان می‌رسد. شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در مورد نحوه ادامه کار پس از انقضای زمان توافق قبلی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان می‌باشد، حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۰ ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود.»
غریب آبادی: داده های سه ماه گذشته نزد ایران می ماند
کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس هم با بیان اینکه تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌های دوربین‌ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر به اطلاع آژانس رسید، گفت: داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی اتمی است و به آژانس منتقل نمی‌شود و داده‌های یک ماه پیش رو هم صرفاً نزد ایران خواهد ماند. او در این زمینه افزود: در رابطه با حذف یا انتقال داده‌ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود. نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم‌ها به گونه‌ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.
استقبال اروپا و روسیه
اروپا از تمدید تفاهم ایران و آژانس استقبال کرد. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این رویداد با بیان اینکه «تأسیسات هسته‌ای ایران بیشترین نظارت را در جهان دارند»،  به مذاکرات احیای برجام در وین بین ایران و گروه ۱+۴ اشاره کرد و افزود: «ایران آماده است تا به اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برگردد اگر واشنگتن هم به بخش اقتصادی توافق عمل کند».
نماینده روسیه در وین هم تمدید تفاهم موقت را اقدامی قابل تقدیر توصیف کرد. «میخائیل اولیانوف» در این خصوص نوشت: «ایران تفاهم‌نامه موقت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای یک ماه تمدید کرد. گامی قابل تقدیر. این به حفظ فضای جدی گفت‌وگوهای وین درباره برجام کمک می‌کند و یک نتیجه موفقیت‌آمیز در خصوص تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته‌ای را تسهیل می‌کند».
ایران و آژانس اوایل اسفند ماه سال گذشته و در پی تصمیم ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به یک تفاهم فنی دوجانبه موقت دست یافتند که بر اساس آن قرار شد ایران تا سه ماه اجازه دهد دوربین‌های نصب شده در شماری از تأسیسات یا ساختمان‌ها به منظور ضبط داده‌ها در محل خود حفظ و به کار خود ادامه دهد و همچنین در این مدت سوابق کامل برخی فعالیت‌ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین‌ها را حفظ کند.


آدرس مطلب http://old.irannewspaper.ir/newspaper/page/7636/1/577831/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه ها